
Senatorul USR Ștefan Pălărie a anunțat, astăzi, că a depus un proiect de lege potrivit căruia postul unui profesor va putea fi blocat pentru o perioadă de maximum 5 ani.
Anunțul lui Pălărie vine după apariția în spațiul public a mai multor cazuri de politicieni care și-au blocat posturile didactice timp de mulți ani, cele mai cunoscute cazuri fiind cel al președintelui Klaus Iohannis și al candidatului la președinție Crin Antonescu.
În urmă cu câteva zile, un alt caz asemănător a fost dezvăluit de presă: Gabriela Crețu, profesor titular de științe sociale la Liceul „Mihail Kogălniceanu” din Vaslui, s-a pensionat luna trecută, după ce postul i-a fost rezervat timp de 21 de ani, pe durata mandatelor sale parlamentare, potrivit HotNews.
Ea și-a suspendat activitatea didactică în 2004, când a fost aleasă deputat în Parlamentul României, iar ulterior a ocupat funcții precum europarlamentar, senator și reprezentant al Senatului la Parlamentul European. Deși nu s-a mai întors la catedră, postul i-a fost menținut până la pensionare.