Simulare BAC 2025. Profesor: La limba română, e același tip de subiect de nu știu câți ani

ID 115332353 © Jittawit Tachakanjanapong | Dreamstime.com

Emil Munteanu, profesor de Limba română la Colegiul Național din Iași, afirmă că subiectele pe care le-au primit elevii, ieri, la simularea probei scrise de limba română, au fost previzibile.

„Au fost subiecte previzibile, nu e nimic nou în ceea ce au primit. Se așteptau la astfel de subiecte. Nici poezia nu a fost dificilă, iar subiectul al III-lea este foarte cunoscut de ei. Dacă au confundat tipul de roman sau autorul, e problema lor, dar poate fi vorba doar despre neatenție. Nu e nimic spectaculos în subiectul de astăzi. E același tip de subiect pe care îl primesc de nu știu câți ani și chiar nu văd nimic care să mă intrige”, a declarat profesorul Emil Munteanu pentru Ziarul de Iași

 

Serinella Zara, profesoară de Limba română la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Iași, pentru „Ziarul de Iași”, susține aceeași opinie: „Subiectele sunt destul de clasice, elevii sunt obișnuiți de atâția ani de zile că nu se schimbă nimic. Este previzibilă întreaga redactare. O singură problemă poate fi, ca elevul să nu se fi pregătit pentru subiectul al III-lea și să facă niște confuzii”, a transmis cadrul didactic.

 

„De multe ori încurcă textul memorialistic cu unul literar și au limbaj de analiză specific acestuia, ceea ce e o eroare. Ei amintesc de narator sau de text narativ. Nu există la textul dat la simulare conceptele de «narator» și «acțiune» pe care ei le împrumută de la textul literar. Întrebările sunt relativ simple. Ei trebuie să știe cum să respecte o structură la fiecare subiect pe care îl au, încât să redacteze potrivit baremului”, a menționat Serinella Zara.

Prof. Iuliana Costea: Fără numele scriitorului indicat la subiectul III, sigur vor apărea greșeli

emil munteanu profesor emil munteanu profesor

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pagina data web este protejata cu reCAPTCHA care este in aplicarePolitica confidialitatii si Conditiile de service Google.