
Conferința NEXTGEN, organizată de International School of Oradea, revine anul acesta cu cea de-a cincea ediție, aducând în prim-plan un subiect de actualitate și profundă relevanță: „Educație cu empatie”.
Evenimentul va avea loc pe 10 mai, la Hotelul DoubleTree by Hilton Oradea – partener oficial al conferinței, și va reuni trei speakeri care vor oferi perspective valoroase și complementare asupra rolului empatiei în educație.
De ce merită să participi la NEXTGEN 2025?
Fie că ești părinte sau profesor, ediția din acest an a conferinței îți oferă instrumente valoroase pentru a cultiva empatia în procesul educațional și în relațiile cu cei mici.
Dacă ești părinte:
✅ Vei descoperi strategii eficiente de motivare a copiilor, care încurajează autonomia și responsabilitatea.
✅ Vei învăța cum să creezi un climat familial bazat pe comunicare autentică și sprijin emoțional.
✅ Vei afla cum să construiești o relație de încredere și colaborare cu profesorii, pentru a susține dezvoltarea armonioasă a copilului tău.
Dacă ești profesor:
✅ Vei explora tehnici moderne de predare centrate pe empatie, menite să stimuleze motivația elevilor și să le îmbunătățească performanțele.
✅ Vei învăța cum să transformi sala de clasă într-un spațiu sigur, pozitiv și încurajator pentru toți elevii.
✅ Vei primi resurse practice care facilitează o colaborare eficientă cu părinții, întărind astfel fundamentul succesului educațional.
Speakerii NEXTGEN 2025 – Voci care transformă educația prin empatie
Ediția din acest an reunește trei invitați de excepție, fiecare aducând o perspectivă valoroasă și profundă asupra rolului empatiei în educație, relații și performanță.
🎤 Oana Moraru – consultant educațional, publicist și fondator al platformei Vocea Părinților
Prezentare: „Comunicare cu sens – Cheia unei educații empatice: triunghiul profesor – părinte – elev”
Într-o societate în continuă schimbare, în care nevoile copiilor, părinților și profesorilor se intersectează adesea în moduri tensionate, Oana Moraru propune o hartă clară a comunicării autentice.
Vei afla:
🔹 Cum putem ajunge să ne înțelegem unii pe ceilalți?
🔹 Ce își doresc părinții și ce așteptări au profesorii?
🔹 Cum percep copiii realitatea școlii și ce simt în spațiul clasei?
Această prezentare oferă modele concrete de dialog empatic între actorii-cheie ai educației.
Masterclass cu Oana Moraru: „Parteneriatul de succes în educație: Dialogul care face diferența”
🔹 Ce și cum comunicăm cu familiile pe parcursul anului școlar pentru a construi o relație de încredere?
🔹 Cum gestionăm cele mai frecvente tensiuni între școală și familie, transformându-le în colaborări eficiente?
🔹 Cum găsim echilibrul între dorințele părinților, nevoile copiilor și responsabilitățile școlii?
Un atelier interactiv care aduce soluții reale pentru provocările relaționale din educație.
🎤 Radu Bălănescu – psiholog și psihoterapeut integrativ
Prezentare: „Empatia: Superputerea Invizibilă a Părinților”
Radu aduce o perspectivă terapeutică și profund umană asupra rolului părinților în formarea emoțională a copiilor. Cu o abordare autentică și accesibilă, el vorbește despre empatie ca forță esențială în relația părinte-copil și despre cum aceasta poate deveni un sprijin real în momentele-cheie ale dezvoltării.
🎤 Flavian Georgescu – profesor doctor în matematică, antrenor al lotului de olimpici ICHB și realizator al emisiunii Sfatul Profesorului
Prezentare: „Echilibru în performanță”
Cu o experiență vastă în educația de excelență, Flavian vorbește despre echilibrul delicat dintre performanță și bunăstare emoțională. Vei descoperi cum poate fi cultivată excelența fără a pierde din vedere nevoile umane ale elevilor și cum empatia poate deveni un instrument esențial chiar și în cele mai competitive medii educaționale.
Evenimentul va fi moderat de Serdal Uteu, Coordonator al EduZ Learning & Development Hub, profesionist cu vastă experiență în leadership educațional și dezvoltare organizațională. Cu o vastă perspectivă modernă asupra educației, Serdal va ghida participanții pe parcursul întregii zile, facilitând dialogul între speakeri și public și contribuind la crearea unei atmosfere interactive și inspiraționale.
Programul conferinței NextGen 2025 – “Educație cu Empatie”
09:00 – 10:00 – Înregistrare conferință & networking
10:00 – 10:15 – Discursuri de deschidere
10:15 – 11:00 – Speaker I – Oana Moraru
11:00 – 11:30 – Speaker II – Radu Bălănescu
11:30 – 12:00 – Speaker III – Flavian Georgescu
12:00 – 12:30 – Ceremonia de închidere
12:30 – 13:00 – Enriched Coffee Break (exclusiv pentru participanții la masterclass)
13:00 – 14:30 – Masterclass – Oana Moraru
14:30 – 15:00 – Reflecții și concluzii NextGen
Evenimentul se adresează părinților și cadrelor didactice, oferindu-le oportunitatea de a explora cele mai relevante perspective și practici centrate pe empatie, conexiune autentică și susținerea dezvoltării emoționale în procesul educațional.
Ediția din acest an este susținută de către partenerii săi educaționali EduZ Learning & Development Hub și Lumina Instituții de Învățământ.
Nu ratați șansa de a vă înscrie și de a face parte dintr-o experiență educativă deosebită. Rezervați-vă locul acum!
Ai un copil de clasa a VI-a sau a VII-a și vrei să-l duci la o școală cu sens
Școala Evrika din Vest anunță Burse PE Merit. Reduceri de 80% și 90% la taxele școlare