Olimpiadă organizată în condiții de nuntă, la Botoșani

radioiasi.ro

Elevii participanți la Olimpiada Națională de Informatică, găzduită recent de municipiul Botoșani, au susținut probele în condiții de nuntă.

Sala în care se desfășoară unele sesiuni din cadrul concursului este, de regulă, destinată evenimentelor festive, iar organizarea a stârnit nemulțumiri în rândul familiilor olimpicilor. În plus, elevilor li s-a cerut să vină cu mouse-uri personale, deoarece organizatorii nu aveau suficiente.

„Li s-a spus să vină cu mouse de acasă, că nu aveau pentru toată lumea. La mese nu aveau loc nici măcar să pună mouse-ul lângă fiecare, lângă laptopul lui, atât de apropiat stăteau. Nu mai zic să pună o foaie de hârtie, să noteze ceva. Erau niște mese rotunde exact ca la nuntă. O sală mare, frumoasă, cu candelabre de sticlă”, a declarat, pentru Radio România Iași, tatăl unui elev participant.

Problemele logistice au afectat și desfășurarea probelor: pentru că sala nu poate acomoda simultan toți cei 360 de elevi, organizatorii au fost nevoiți să segmenteze programul în funcție de nivelul de studiu.

În ciuda acestor probleme, Inspectoratul Școlar Județean Botoșani susține că totul se desfășoară „în condiții foarte bune”. Bogdan Suruciuc, șeful ISJ, a declarat că alegerea sălii s-a făcut din cauza lucrărilor de reabilitare aflate în derulare în mai multe unități școlare din municipiu și județ.

„Împreună cu reprezentanții Ministerului Educației am convenit că aceasta este cea mai bună variantă, în contextul în care multe școli din oraș sunt în plin proces de modernizare”, a explicat Suruciuc.

Olimpiada se va încheia mâine, cu barajul de selecție pentru lotul național de juniori. Festivitatea de premiere este programată pentru această după-amiază.

David: Poate și forțăm ideea de olimpiadă, o facem pentru burse sau locuri la universitate

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pagina data web este protejata cu reCAPTCHA care este in aplicarePolitica confidialitatii si Conditiile de service Google.